Programy pro veřejnost

Vzdělávací centrum Státního zámku Veltrusy nabízí edukační programy, které vycházejí z Rámcového vzdělávacího programu. Žáci mateřských, základních a středních škol si tu mohou vybraná témata zažít na vlastní kůži.

Aristokracie: začátek konce

Jak se žilo posledním majitelům veltruského zámku? Kde jinde lépe ukázat proměnu postavení šlechty než na zámku, který byl až do půlky 20. století v držení jediného rodu?

Zavedeme vás do bytu Caryho Chotka, posledního hraběte ve Veltrusích, a jeho manželky Livie. V těchto autentických prostorech se na konkrétních příkladech ze života Chotků seznámíme se šlechtickým prostředím, rolí šlechty ve státní správě a ve společnosti, s životním stylem a některými konkrétními osudy. Od počátku 18. století, kdy zahájil svoji velmi úspěšnou úřednickou kariéru nejvýznamnější člen rodu, dojdeme až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.

Cena: základní 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč
Délka: 60 min

Rodinná prohlídka

Co vědí děti o životě na zámku? Kdy a jak vznikl a hlavně: jak se tu asi žilo před sto lety? Vydejte se s námi na návštěvu k hraběti a hraběnce, nepotkáme sice žádné prince a princezny, ale podíváme se, jak na zámku žili poslední šlechtici, jak hospodařili a jak trávili volný čas.

Program je určen rodinám s dětmi, zvláště předškolního a raného školního věku. Představí hraběte jako důstojníka, lovce a hospodáře, s hraběnkou nahlédneme do jídelny a seznámíme se s pěstováním jejích oblíbených květin, ze zálib zámeckého pána poznáme vztah k církvi a práci s mládeží. Za pomoci různých pokrývek hlavy přecházíme z období do období a z role do role.

Cena: 300 Kč
Délka: 60 min

Cykloprohlídka

Že je zámecký park příliš veliký? Vydejme se tedy do „veltruské nádherné krajiny“ na kole.

Na trase o délce 9 km projedeme zámeckým parkem anglického typu, který se rozkládá na říčním ostrově. Navštívíme architektonické a přírodní zajímavosti, romantické pavilony a další stavby. Objevíme divočinu lužního lesa, kterou střídají pohledy do polí, luk a ovocného sadu. Seznámíme se tak s koncepcí přírodně krajinářského parku, kde se divoká příroda snoubí s lidským dílem. 

Na kole se k nám pohodlně dostanete podél vody po Vltavské cyklostezce z Prahy nebo z Mělníka. Tato trasa přímo protíná zámecký areál, takže svůj cíl nemůžete minout. Proto doporučujeme spojit program s cyklistickým výletem. 

Cena: základní 90 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 250 Kč
Délka: 105 min

Malá výprava do velké historie zámeckého areálu

Pokud se vám zdá tři sta hektarů zámeckého parku příliš, můžete podniknout v těsné blízkosti zámku malou výpravu do jeho velké historie. Seznámíme se s vývojem areálu, funkcí jednotlivých budov a kromě parku navštívíme i zásobní zahradu a hospodářská stavení, kde poznáme koncept a fungování ferme ornée – okrasného statku.

vstupné: základní 50 Kč, snížení 40 Kč, rodinné 140 Kč
délka: 40 minut