Veltrusy

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnes zavřeno

Během podzimních prázdnin od 27.10. do 29.10. je zámek otevřen pro veřejnost. Děkujeme, že při prohlídkách dodržujete stanovené bezpečnostní pokyny.

Zavřít

Národní památkový ústav vydal monumentální knihu o šlechtické diplomacii „Ve znamení Merkura“

Na knižní trh v těchto dnech vstupuje nepřehlédnutelná kniha Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii z produkce Národního památkového ústavu. Na první pohled upoutá nejenom svými rozměry, ale i obsahem. Obrazově bohatá kolektivní monografie na více než osmi stech stranách přináší pestrou paletu příběhů ze světa diplomacie v dlouhém časovém období od středověku do druhé poloviny 20. století. Publikace nechává také nahlédnout do mimořádně atraktivního, často i exotického zákulisí jednotlivých diplomatických misí, propojuje „portréty“ předních diplomatů s „portréty“ věcí, zdánlivě němých svědků jejich zahraničních aktivit. K pochopení šíře těchto souvislostí výrazně přispívá více než osm set obrazových příloh. Knihu lze od 25. března zakoupit v e-shopu Národního památkového ústavu.

Co má společného pozdně gotická přestavba hradu Švihova, pernštejnsko-lobkowiczká portrétní galerie, zlatý kočár v Českém Krumlově, turecký stan v Jindřichově Hradci, pamětní pero v Horšovském Týně, nástěnné malby v Trpístech, psací stůl či vázy z uralského porfyru a malachitu v Kynžvartu, stolní hodiny na Orlíku, sbírky orientálií v Lysicích, amatérských fotografií v Buchlovicích či moderních obrazů v Hradci nad Moravicí? Jediné. Souvislost s evropskou a potažmo i světovou diplomacií. Tímto tématem se zabývá knižní novinka Národního památkového ústavu s názvem Ve znamení Merkura. Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

„Ve sbírkách Národního památkového ústavu i řady dalších státních i soukromých institucích se dochovalo nemalé množství památek na diplomatické aktivity šlechticů z českých zemí. Snahou autorů jednotlivých kapitol bylo zasadit je do celoevropského kontextu bezesporu pestrého světa diplomacie“, vysvětluje koncept knihy autor a editor Petr Pavelec.  

Kniha je rozčleněna do šesti chronologicky řazených oddílů, na jejichž počátku se vždy nachází souhrnná studie o podobě diplomatických aktivit v dané době. Po ní následují konkrétní případové studie, které obecné závěry dokládají za pomoci dochovaných uměleckých děl, osobních předmětů či písemných pramenů. Autorství jednotlivých studií se zhostili specialisté z Národního památkového ústavu i akademické obce. Někteří z odborníků na stránkách knihy představili výsledky svých vědeckých výzkumů vůbec poprvé, jiní své výzkumy zasadili do nových souvislostí. Kniha obsahuje také více než osm stovek fotografií a mnohé z nich dosud nebyly publikovány. Představují zásadní architektonické památky, umělecká díla, předměty osobní povahy, diplomatické dary, knižní, archivní a kartografické materiály. Součástí je i výbor přeložených textů z knihy Dokonalý diplomat španělského autora Juana Antonia de Vera y Figuera, která byla od svého prvního vydání v roce 1620 považována za „učebnici“ diplomacie. Role editorů se ujali Petr Pavelec, Milena Hajná a Martin Gaži z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Kniha Ve znamení Merkura. Šlechta českých zemí v evropské diplomacii vznikla v rámci projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů – Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, v návaznosti na Evropský rok kulturního dědictví 2018.

Do otevření běžné sítě knihkupectví lze knihu zakoupit prostřednictvím e-shopu Národního památkového ústavu za cenu 1970 Kč.