Veltrusy

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

V souladu s mimořádným opatřením ministra zdravotnictví je zámek Veltrusy uzavřen. Zámecký park je nadále přístupný veřejnosti.

Zavřít

Co bude v roce 2020 

I v letošním roce chystáme pro návštěvníky řadu kulturních akcí. Děkujeme za Váš zájem a těšíme se na Vás na shledanou při zámeckých akcích.

Výstava, komentovaná prohlídka

25. ledna

Zahájení sezony

Sezona na zámku ve Veltrusích bude zahájena slavnostním odhalením repliky koňské hlavy a komentovanou prohlídkou stájí. 

Bude spuštěn tradiční provoz prohlídkového edukačního okruhu „Aristokracie: začátek konce“. V zámeckém informačním centru se můžete těšit na novou výstavu „Pozdravy z Veltrus – čas starých pohlednic zámku a parku Veltrusy“.

Oživlé památky

18. dubna

Mezinárodní den památek a sídel - V souladu s mimořádným opatřením ministra zdravotnictví ZRUŠENO

Na Den památek a sídle připomeneme osobnost významného návštěvníka našeho zámku, vojevůdce E. G. Laudona a odraz  jeho zdejšího pobytu v memoriální architektuře veltruského parku.

Akce se koná při příležitosti 230. výročí Laudonova jmenování generalissimem i jeho úmrtí.

beseda

1. května

Co je na našem starém zámku nového- V souladu s mimořádným opatřením ministra zdravotnictví ZRUŠENO

I letos Vás zveme na sousedské setkání, kde si povíme, co nového se za poslední rok u nás na starém zámku a v přilehlém parku událo. Park je rozlehlý – kola s sebou.

Oživlé památky

9. května

Den koní – „Koně, dámy, kavalíři“ -  Dámy v sedle - Realizace akce je závislá na současném vývoji státních zdravotnických opatřeních.

Jezdecký spolek "Dámy v sedle" nás přenese zpět v čase do dob kavalírů na 4. ročníku akce "Den koní".

 

Komponovaný jezdecký program pro malé i velké diváky.

Oživlé památky

17. května

Rodinná neděle- V souladu s mimořádným opatřením ministra zdravotnictví ZRUŠENO

Připojte se s námi k projektu „týden rodiny offline“, jehož cílem je podpořit rodiny aby se odpojily od virtuálního světa, motivovat je ke společným aktivitám a vytvořit příležitost pro společné zážitky. 

V rámci „Rodinné neděle“ můžete navštívit upravené prohlídky zámku pro rodiny s dětmi (předškolní děti + 1. stupeň ZŠ) nebo se s námi vydat na dobrodružnou cestu parkem, plnou zajímavých aktivit.

Oživlé památky, kulturní akce, divadlo, koncert

6.června

Slavnost růží- V souladu s mimořádným opatřením ministra zdravotnictví ZRUŠENO

Přijďte se pokochat, přivonět a vybrat tu nejkrásnější růži. Soutěžní výstava proběhne v zámecké oranžerii, kde budou návštěvníci a odborná porota rozhodovat, které z růží se stane královnou květin. 

 

Okolí zámku se promění v drobné tržiště, nebudou chybět ani tematické přednášky a další doprovodný program.

Oživlé památky, kulturní akce, divadlo, koncert

15. srpna

Dožínky hraběte Chotka

Oslavte spolu s námi konec žní na naší tradiční akci Dožínky hraběte Chotka, která se koná v zámecké „kuchyňské zahradě“. 

 

Ta se zaplní dílnami i stanovišti, kde si vyzkoušíte tradiční dovednosti našich předků od sekání a mlácení obilí, přes mletí mouky, zadělání placek až po jejich upečení a konzumaci. Děti si užijí i brouzdaliště, dospělí zase stánky včetně rodinných pivovarů. Celé žně pak zakončí průvod, který slavnostně předá panu hraběti dožínkový věnec.

Připomínka Památky zesnulých

30.října

Dušičková vzpomínka

I letos si připomeneme Památku zesnulých. Zámek Veltrusy opět pořádá akci "Dušičková vzpomínka". Přijďte si společně s námi zavzpomínat u kaple knížete Ferdinanda Kinského ve Veltrusích a navštívit kostel, kde zapálíme svíčky a položíme věnec k náhrobku Rudolfa Chotka.

Oživlé památky

21. listopadu

Adventní tvoření

Tvoření adventních věnců a ozdob na vánoční výzdobu. Výtvarné dílničky pro děti, kde si vyzkouší zdobení perníčků, výrobu papírových ozdob.

Prostor mezi hospodářským dvorem a nádvořím zámku zaplní malý vánoční jarmark. Po celý den bude možnost speciálních adventních prohlídek zámku.

 

Divadelní představení

28. listopadu

Adventní pohádka – Sváťovo dividlo

Adventní pohádku v Rudolfově sále zahraje divadelní soubor Sváťovo dividlo. Po pohádce se zastaví i Mikuláš s čerty a anděli a přinese dětem mikulášskou nadílku.

Oživlé památky, divadelní představení

13. prosince

Živý betlém

Průvod pastýřů se vydá do Betléma k Jezulátku. Vycházet bude od hlavní zámecké brány u Veltrus a na cestě ho doprovodí živá hudba. Na průvod bude před zámkem, čekat Panna Marie s Ježíškem a s Josefem. 

 

Od Holandského selského domu zamíří do Betléma i druhý průvod, v čele se třemi králi. Zahřátí v podobě teplých nápojů je zajištěno.