Veltrusy

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

V sobotu 11. června se na zámku uskuteční již tradiční Slavnost růží. Těšíme se na vás!

Zavřít

Za krásami zámeckého parku Veltrusy – přes šest mostů Mlýnského potoka

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 120 min
  • Občerstvení: Restaurace v těsné blízkosti zámku
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Rozsáhlý krajinářský park, který se rozkládá kolem zámku, přímo vybízí k procházkám. Pokud zvolíte tuto středně dlouhou trasu, objevíte jeho skrytá místa, kde budete s největší pravděpodobností jediným návštěvníkem právě vy. Cestu podél Mlýnské strouhy vám zpestří řada mostků a několik parkových pavilonů.

Středně dlouhý okruh začíná u hlavní vstupní brány s kavárnou, kde se můžete na začátku své procházky posilnit. Po cestě od brány minete daňčí oboru, Charlottinu kapličku, oranžerii a sochu sv. Jana Nepomuckého.

Dojdete k zámku, odkud můžete pokračovat Osovou alejí, uhnout v její půli a přes Vosoušský most se dostat na Okružní alej. Než se na ni však napojíte, zkuste kousek za Vosoušským mostem zapátrat po pěšince do lesa a třeba uprostřed něj najdete některého z římských bohů.

Na závěr se vydejte po Platanové louce a přes několik dalších mostků, které svými barvami a rozličným tvaroslovím doplňují okolní krajinu. Dorazíte na konec trasy, kde na vás čeká Dórský chrám a nad Mlýnským potokem Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova.

 

Krajinářský park, tedy park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás. Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách tím největším. Krajinářský park se postupem času proměnil v okrasný statek. Ten kombinuje hospodářské prvky s těmi estetickými. Vedle sebe tak uvidíte romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.

Park je volně přístupný od úsvitu do soumraku. 

 


Tipy na výlet

Pavilon Marie Terezie

Dlouhý okruh vám ukáže velkou část zámeckého areálu, který kdysi býval říčním ostrovem. Projdete napříč parkem, jehož rozloha je téměř 300 hektarů, a uvidíte nejen...

Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova

Vydejte se po nejbližším okolí zámku a poznejte tak část krajinářského zámeckého parku. Tato krátká procházka vás povede kolem daňčí obory, kde na vás čekají romantické...