Veltrusy

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

V sobotu 11. června se na zámku uskuteční již tradiční Slavnost růží. Těšíme se na vás!

Zavřít

Za krásami zámeckého parku Veltrusy – výlet napříč ostrovem

  • Fyzická náročnost: Středně náročné
  • Časová náročnost: do 180 min
  • Občerstvení: Restaurace v těsné blízkosti zámku
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Dlouhý okruh vám ukáže velkou část zámeckého areálu, který kdysi býval říčním ostrovem. Projdete napříč parkem, jehož rozloha je téměř 300 hektarů, a uvidíte nejen romantické pavilony, ale také malebná lesní zákoutí i pole a pastviny, které k parku neodmyslitelně patří.

Vyberete-li si dlouhý okruh, připravte se na výlet, který je poměrně časově náročný, protože vás provede napříč celým areálem.

hlavní vstupní brány můžete začít pozvolna v kavárně a odtud se vydat kolem daňčí obory přes Charlottinu kapličku, oranžerii a sochu sv. Jana Nepomuckého až k zámku.

Zde začíná Osová alej vedoucí do severního cípu parku. Tam na vás čeká hned pětice staveb - Holandský selský dům obklopený sadem s nově vysázenými historickými odrůdami stromů, sušárna ovoce, uprostřed venkovní jízdárny pak pavilon Marie Terezie, nad Mlýnským potokem Červený mlýn a nakonec Egyptský pavilon - k němu se dostanete přes most se sfingou.

Odtud můžete pokračovat po Okružní aleji, překonat několik mostů klenoucích se přes Mlýnský potok, objevit skrytou Platanovou louku, abyste svou cestu zakončili u Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova, v jehož blízkosti se nachází také Dórský chrám.

Krajinářský park, tedy park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás. Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách tím největším. Krajinářský park se postupem času proměnil v okrasný statek. Ten kombinuje hospodářské prvky s těmi estetickými. Vedle sebe tak uvidíte romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý. 

Park je volně přístupný od úsvitu do soumraku. 

 

 

 


Tipy na výlet

Socha boha Marta

Rozsáhlý krajinářský park, který se rozkládá kolem zámku, přímo vybízí k procházkám. Pokud zvolíte tuto středně dlouhou trasu, objevíte jeho skrytá místa, kde budete s...

Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova

Vydejte se po nejbližším okolí zámku a poznejte tak část krajinářského zámeckého parku. Tato krátká procházka vás povede kolem daňčí obory, kde na vás čekají romantické...