Veltrusy

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

V sobotu 11. června se na zámku uskuteční již tradiční Slavnost růží. Těšíme se na vás!

Zavřít

Za krásami zámeckého parku Veltrusy – procházka kolem obory

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 45 min
  • Občerstvení: Restaurace v těsné blízkosti zámku
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Vydejte se po nejbližším okolí zámku a poznejte tak část krajinářského zámeckého parku. Tato krátká procházka vás povede kolem daňčí obory, kde na vás čekají romantické pavilony i kouzelné okolí Mlýnského potoka.

Související památky

Procházka kolem daňčí obory je krátký okruh vhodný pro ty, kteří se nechtějí příliš vzdalovat od zámku a přesto by rádi park poznali.

Od hlavní vstupní brány ve Veltrusích, kde se nachází v jednom z domků také kavárna, vás okruh provede okolo daňčí obory až ke Švýcarské hájence. Na vršku nad Mlýnským potokem se pak tyčí Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova, od kterého je to už jen kousek k Dórskému chrámu.

Cestou potkáte také Charlottinu kapličku, oranžerii, pomník Richarda van der Schotta a překonáte několik mostů přes Mlýnský potok.

 

Krajinářský park, tedy park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás. Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách tím největším. Krajinářský park se postupem času proměnil v okrasný statek. Ten kombinuje hospodářské prvky s těmi estetickými. Vedle sebe tak uvidíte romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.

Park je volně přístupný od úsvitu do soumraku. 

 

 

 

 

 


Tipy na výlet

Pavilon Marie Terezie

Dlouhý okruh vám ukáže velkou část zámeckého areálu, který kdysi býval říčním ostrovem. Projdete napříč parkem, jehož rozloha je téměř 300 hektarů, a uvidíte nejen...

Socha boha Marta

Rozsáhlý krajinářský park, který se rozkládá kolem zámku, přímo vybízí k procházkám. Pokud zvolíte tuto středně dlouhou trasu, objevíte jeho skrytá místa, kde budete s...